Bogaty program „Bezglutenowych skarbów w bibliotece” w Lesznie przyciągnął na nasze niedzielne spotkanie (22 stycznia 2017 r.) około 80 mieszkańców miasta, regionu i dalszych zakątków kraju. Było smacznie, kolorowo, wesoło i bardzo wzruszająco.

Zabawa z piratami

Bogaty i kreatywny program dla dzieci przygotował zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Panie bibliotekarki przez kilka godzin opiekowały się niemal 40-osobową grupą. Przygotowały karnawałowy program w pirackim stylu: dzieci tworzyły maski i stroje pirackie, z szablami w dłoniach szukały bezglutenowego skarbu, zwiedzały klimatyczne lochy biblioteki (na co dzień niedostępne) i świetnie się bawiły w swoim gronie. Nikt się nie nudził, było gwarno, kolorowo i wesoło. Przy okazji udało się przemycić dzieciom trochę informacji o książkach: niektórzy wypożyczali je do domu, a najmłodsi słuchali bajek w kąciku dla najmłodszych. Bo taka jest obecna misja biblioteki w Lesznie: przeprowadzenie małego i dużego czytelnika nieco okrężną drogą, ale zawsze do książki.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało od nas paczkę z bezglutenowymi słodyczami, ufundowanymi przez producentów bezglutenowej żywności z międzynarodowym przekreślonym kłosem.

Wykład i warsztaty

Wykład o sekretach przeciwciał w celiakii wygłosiła członkini naszego stowarzyszenia, Marta Antczak. Wyjaśniła, jakie badania są wskazane w diagnostyce celiakii, a jakie są bardziej przydatne do monitorowania ścisłego przestrzegania diety bezglutenowej. Jako praktyk na co dzień pracujący  w laboratorium medycznym  rozwiała rozmaite wątpliwości słuchaczy, a po wykładzie udzielała również indywidualnych konsultacji.

bezglutenowe ciasto

Grupa 25 rodziców dzieci bezglutenowych wzięła również udział w warsztatach psychologicznych z psychoterapeutką Teresą Dobiałą, mamą dorosłego syna chorego na celiakię. Było dużo wzruszeń, emocji i łez, ale jeszcze więcej rozwiązań i optymizmu. Wspólnie z rodzicami ustaliliśmy, że takich bezglutenowych warsztatów w Lesznie będzie więcej. Niedzielne warsztaty „Moje dziecko jest problemem dla innych” były możliwe dzięki pomocy prezydenta miasta Leszna.

Rozmowy i degustacje

W czasie kilkugodzinnej imprezy całą parą pracował bezglutenowy bufet, na którym znalazły się słodycze, owoce, domowe wypieki bezglutenowe, a także bezglutenowa kawa Inka i mleka dla alergików. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko leszczyńskiej firmy SmakMak, oferującej bezglutenowe galaretki mięsne i smalec z różnymi dodatkami. Smarowidła były serwowane na świeżym chleb bez glutenu Hert, który dotarł do nas prosto z firmowej piekarni. Wiele osób po raz pierwszy miało okazje spróbować zarówno tego chleba, jak i garmażerki czy niektórych przekąsek. Dużym uznaniem cieszyło się również bezglutenowe brownie  z firmy Hert. Degustacje były smaczne dla dzieci i dorosłych, ale cenniejsze były rozmowy w różnych zakątkach zacisznej biblioteki. Rodzice wymieniali się przepisami, adresami  sklepów, nazwiskami lekarzy, radami dotyczącymi wychowania bezglutenowych dzieci. Wszystkim nam żal było się rozstać.

Pięknie dziękujemy

Tak udane spotkanie było możliwe dzięki partnerskiej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lesznie. Serdecznie dziękuję kilkuosobowemu zespołowi biblioteki, który mimo wolnej niedzieli pracował przy organizacji imprezy. Dziękuję dyrektorowi Andrzejowi Kuźmińskiemu, Wioletcie Grochowiak i ich współpracownikom. Dziękuję również sponsorom którzy przekazali produkty do paczek dla dzieci oraz na degustację: Schaer, Glutenex, Hert, Helio, SmakMak, Boramex, Jetting Systems, Soligrano. Serdecznie dziękuję również wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie spotkania, a w szczególności: Marcie, Eli i Darkowi, Monice i Jackowi, Irenie i Piotrowi.

Marta Krzyżanowska-Sołtysiak

Oddział Leszno Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakia i na Diecie Bezglutenowej

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do listy życzeń