Kiedy już wiesz, że wszystkie Twoje dolegliwości miały źródło w nietolerancji lub alergii pokarmowej na gluten, zaczynają się w Twoim życiu poważne zmiany. Dotąd nie było potrzeby przyglądaniu się każdemu produktowi w sklepie, a każdy posiłek nie musiał być dokładnie analizowany. Zmiany nawyków żywieniowych nie należą do najprostszych, ale przy dobrej organizacji i konsekwencji szybko wchodzą w nawyk i zaczynają pokazywać, że są drogą do zdrowego i szczęśliwego życia. 

Krok pierwszy: edukacja!

W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się z tym, czego wolno, a czego jednak bezwzględnie nie wolno spożywać. Zmiany mogą być drastyczne, ale potrzebne, dlatego zdecydowanie należy przygotować sobie zarówno listę produktów dozwolonych, jak i tych zabronionych. Dobrym sposobem będzie sporządzenie sobie takiej listy oraz powieszenie jej w widocznym miejscu, np. na lodówce w kuchni. Jej codzienny widok pozwoli nam na zapamiętanie tej wiedzy i pewność, że w żadnym momencie nie popełnimy błędu. Z czasem lista nie będzie już potrzebna, a nasze działania w tym zakresie staną się pewne i płynne.

Krok drugi: rewolucja w kuchni!

Dobrze jest zacząć od wyeliminowania wszystkich pokarmów i składników, które znajdują się na zakazanej liście, żeby niepotrzebnie nas nie kusiły. Tymi, które wcześniej zostały zakupione, można obdarować kogoś z rodziny lub znajomych lub przyrządzić komuś taki posiłek. Sami natomiast powinniśmy stworzyć kolejną listę rzeczy, które będziemy musieli zakupić w celu uzupełnienia braków w szafkach. Dobrze jest znaleźć odpowiedni sklep ze zdrową żywnością, gdzie będziemy mogli kupić chleb bez glutenu, mąkę, a czy bezpieczne słodycze. Taka wymiana pozwoli nie popełniać błędów, kiedy pojawi się ochota na coś smacznego. Warto również dokształcać się w bezglutenowych kulinariach, które pozwalają tworzyć prawdziwe cuda, jeżeli chodzi o wykwintne dania, pyszne słodkości czy przekąski, które w żaden sposób nie odbiegają poziomem smaku od tych, które zawierają gluten.             

Krok trzeci: poinformowanie znajomych i rodziny

Oczywistym jest, że trudno będzie odmówić ukochanej babci drożdżowego ciasta lub pierogów z jagodami, ale warto jasno wyjaśnić, że chodzi o zdrowie, a nie zwykłe fanaberie. Znajomi najczęściej doskonale rozumieją sytuację do momentu wspólnego wyjścia na imprezę lub inną okazję, podczas której będzie pity alkohol. Tutaj od razu należy zastrzec, że niestety tak popularne społecznie piwo zawiera gluten podobnie jak „kolorowe” wódki. Na szczęście jednak znajdziemy na rynku bezglutenowe piwa, możemy również wybierać na imprezy wino lub np. coraz bardziej popularne, i całkiem przyjemne w smaku, cydry. Jak widać, wcale nie musimy rezygnować z wyjścia ze znajomymi czy relaksie przy swoim ulubionym trunku tylko ze względu na alergię lub nietolerancję glutenu, szczególnie, że coraz więcej alternatywnych wytwórni alkoholowych zaczyna produkować produkty przeznaczone dla osób niespożywających glutenu. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do listy życzeń