SIEMIĘ LNIANE
Właściwości:
- bogactwo kwasów omega-3, błonnika i lignianów,
- wspomaga pracę układu: krążenia i hormonalnego,
- reguluje poziom złego cholesterolu LDL,
- zmniejsza wartość stężenia glukozy we krwi,
- poprawia pracę układu pokarmowego
Ziarna siemienia lnianego to przede wszystkim bogactwo kwasów omega-3, lignianów i błonnika.
Kwasy Omega-3 wykazują kluczowe działanie w obniżaniu ciśnienia krwi, niwelują krzepnięcie krwi, nie powinno zabraknąć ich w diecie chorych na miażdżycę, choroby układu krążenia, oraz schorzenia autoimmunologiczne.
Kolejnym cennym składnikiem ziaren siemienia lnianego są ligniany wykazują działanie podobne do estrogenów, dlatego siemię lniane polecane jest kobieta w okresie menopauzy, ponieważ przyczynia się do redukcji jej objawów.
Dowiedziono, że ligniny obniżają poziom stężenie glukozy we krwi.
W siemieniu lnianym mamy również około (20-40% ) błonnika rozpuszczalnego, posiada on właściwości żelujące, wiąże treści pokarmowe, dzięki czemu przedłuża uczucie sytości, zaś błonnik nierozpuszczalny w ilości ok. 60-80% wiąże wodę, poprawia przez to ruchy perystaltyczne jelit, są one silniejsze przez co wypróżnianie jest bardziej regularne.
Błonnik przeciwdziała zaparciom, reguluje objawy zespołu jelita drażliwego, działa osłonowo na układ pokarmowy. Należy pamiętać o piciu dużej ilości wody , podczas spożywania produktów bogatych w błonnik, ponieważ absorbuje on wodę.
Zalecana dzienna dawka spożycia ziaren lnu to ok. 50 g, nie należy jej przekraczać.
Komentarze (0)
Nowy komentarz